Cautare:
Aktualnie online
· Gości online: 1

· Użytkowników online: 0

· Łącznie użytkowników: 4,036
· Najnowszy użytkownik: esugokyh
Wywiad z ks. Proboszczem
Minęło już trzy lata odkąd przybył ksiądz do parafii Nowy Korczyn. Jakie prace udało się księdzu wykonać przez ten okres czasu?
Do najważniejszych prac przeprowadzonych przy naszej parafii zaliczyć należy wykonany remont północnej i południowej części nawy kościoła pw. św. Stanisława oraz remont dachu prezbiterium. Również w tym samym kościele wykonano instalację sygnalizacji włamania, napadu i monitoringu oraz instalację centralnego ogrzewania. Wyremontowano także organistówkę.
Ile kosztowały powyższe prace remontowe? Skąd udało się pozyskać dofinansowanie?
Koszt tych największych przedsięwzięć, które wymieniłem, pomijając szereg drobniejszych prac, to ponad 770 tys. zł. Kwota 597 tys. zł. to dotacje pozyskane z różnych źródeł, do których należą: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewódzki Świętokrzyski Konserwator Zabytków, Unia Europejska oraz Urząd Marszałkowski oraz Starostwo Powiatowe w Busku Zdroju.
Nie sposób nie wspomnieć o ubiegłorocznej powodzi, w czasie której ucierpiał również kościół św. Stanisława. Jak poważne były wtedy straty?
Pomimo walki parafian i strażaków z żywiołem, woda wtargnęła w mury świątyni 18 maja 2010 roku,. Nida przerwała kościelny mur na długości 20 metrów i weszła wyrwą na plac kościelny. W nocy ekipa parafian pracujących przy kościele zdemontowała drewniane elementy wnętrza, część sprzętów wyniesiono lub podniesiono do góry. Nie udało się jednak, poza jednym, ruszyć ołtarzy. Jest ich osiem, wszystkie z 1750 r. Gdy woda wtargnęła do kościoła, zniszczyła posadzkę, zawilgociła ściany, na skutek czego odpadły tynki. Uszkodzeniu uległy sprzęty wnętrza. Została także zalana plebania i zabytkowy refektarz.
Jak poradzono sobie ze skutkami zalania świątyni?
Dzięki pomocy Caritas kieleckiej już w lipcu 2010 roku zostało zainstalowane nowe ogrzewanie w kościele. Całość inwestycji wyniosła 46 tys. zł, z czego 27 tys. zł pokryła Caritas. Stała temperatura utrzymywana w kościele umożliwiła dosuszenie wnętrza. Ponadto przeprowadzono także gruntowny remont ławek. A dzięki pomocy rządowej przeznaczonej na części mieszkalne, z wyłączeniem obszaru sprawowania kultu kościelnego, został odnowiony refektarz i plebania.
Obecnie trwa remont kościoła klasztornego. Proszę przybliżyć naszym czytelnikom, na czym remont ten polega.
Prace prowadzone obecnie przy kościele św. Stanisława przygotowywane były od 2003 roku. Wtedy to powstało Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony i Promocji Sztuki Sakralnej „Ars Sacra”, skupiające 32 kościoły naszej diecezji. Stowarzyszenie to podjęło starania o zrealizowanie wielkiego projektu unijnego polegającego na remoncie tych wszystkich kościołów znajdujących się na szlaku architektury drewnianej i średniowiecznej. Projekt ten opiewa na 17,6 mln zł, z czego 12 mln to kwota dotacji, natomiast wkład własny wszystkich parafii wynosi 5,6 mln zł.
A jak te proporcje przedstawiają się w przypadku parafii Nowy Korczyn?
Całkowity kosztorys prac przewidzianych w naszej parafii wynosi 684 775,19 zł, natomiast nasz wkład własny wynosi ponad 240 tys. zł.
Jakie prace wykonano do tej pory, a jakie są jeszcze w planach w ramach tego projektu?
W ramach tego projektu zostały wymienione tynki przyziemia. Prace te zbiegły się z zeszłoroczną powodzią i okazały się bardzo potrzebne. Tynki renowacyjne zapewniają oddychanie ścian i zmniejszenie zasolenia. Wymienione zostały także tynki podcienia, który został pomalowany w stosownym kolorze. Elewacja ściany frontowej i południowej z kolei została poddana całościowemu remontowi pod nadzorem konserwatorskim. Wątek ceglany oczyszczony z wszelkich wiekowych zabrudzeń odpowiednimi środkami, a uszkodzone, wadliwe i skorodowane cegły wymieniono na nowe. Fugi uzupełniono zaprawą, a następnie całość zaimpregnowano i zabezpieczono przed dalszym niszczeniem.
Jeśli chodzi o tynki różnego rodzaju, to zostały one zbite, aby odsłonić oryginalne elementy, a te zostały odgrzybione, a następnie odtworzone zgodnie ze sztuką konserwatorską. To samo dotyczy elementów kamiennych na całej powierzchni ścian. Renowacji został poddany także krzyż na górze ściany frontowej. Obraz św. Kingi namalowany na elewacji frontowej w 1994 był w fatalnym stanie, jeszcze gorzej zachowała się ściana wnęki. Podjąłem więc decyzję o przemurowaniu ściany elewacji frontowej i umieszczeniu w tej wnęce figury św. Kingi wysokiej na 280 cm. Figurę tę, wartą 13 tys. zł, zgodził się ufundować Pan Władysław Smoleń, miejscowy przedsiębiorca Zleciłem więc jej wykonanie i zostanie zamontowana pod koniec prac remontowych. Zakres tych prac został powiększony także o wymianę tynków i malowanie dzwonnicy od strony frontowej.
Jakie znaczenie ma przeprowadzenie tych wszystkich remontów?
Znaczenie tych prac powinien uświadomić nam fakt, że w ciągu wieków ściany były wielokrotnie przemurowywane w różny sposób. Takiego remontu, który połączyłby wszystko w jednolitą całość, zachowując historyczną i zabytkową wartość obiektu, nigdy nie było i pewnie nigdy nie będzie. Jeśli jednak pojawiła się okazja, żeby choć w pewnym stopniu przyczynić się do odnowienia świątyni, to należy to uczynić. Kościół ten, ufundowany w XIII wieku przez św. Kingę i Bolesława Wstydliwego, jest bowiem jedną z pereł architektonicznych regionu.
A czy parafianie doceniają księdza zaangażowanie i chętnie składają ofiary na kościół?
Chciałbym pokreślić fakt, że pomimo wielkich sum dotacji przeznaczonych na zrealizowanie tych wszystkich prac, to udział parafii wyrażający się we wkładzie pieniężnym i pracach społecznych jest bardzo duży i zasługuje na wielkie uznanie. Parafia Nowy Korczyn jest przecież regionem typowo rolniczym, a mieszkańców dotykają bardzo mocno koszty życia codziennego. Jednak spotykam się z wielkim zrozumieniem ze strony parafian, którzy doceniają, nie tylko wkład instytucji państwowych w odnowienie wspaniałych obiektów kultury narodowej, jakimi są kościoły w Nowym Korczynie, ale także moje zaangażowanie i pracę dla chwały Bożej i pożytku tej społeczności. Można nawet powiedzieć, że ofiarność naszych parafian przewyższa bardzo wyraźnie inne parafie. Wszyscy przecież wiemy o tym, że wykorzystanie pieniędzy publicznych i unijnych nie jest łatwe, a często niemożliwe ze względu na brak wkładu własnego. Postawa moich parafian wskazuje na to, że są dumni z tego miejsca, kochają go i są gotowi na wyrzeczenia, aby zadbać o jego świetność.
Dziękuję za rozmowę
Anna Nowak
Ostatnie Obrazy
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Modlitwa do Św. Kingi
Najdroższa Patronka nasza! Kingo święta! Tyś od zarania życia pałała gorącą miłością ku Bogu, ratowałaś Ojczyznę naszą w potrzebie i poddanych swoich wspierałaś hojnie w ubóstwie i cierpieniu, a z tronu niebieskiej chwały poprzez stulecia wypraszałaś i teraz wypraszasz u Boga swoim czcicielom niezliczone łaski i cuda. Wyjednaj nam, prosimy cię, u Boga łaskę, której tak gorąco pragniemy, a przede wszystkim odpuszczenie win, wytrwanie w dobrym, żywot cnotliwy i śmierć szczęśliwą.